hotel

Atrakcje w okolicy

Rynek Główny

Hotel Wit Stwosz, dzięki swojemu świetnemu umiejscowieniu, jest doskonałym miejscem wypadowym do zwiedzania najpopularniejszego miejsca w Krakowie – Rynku Głównego. To największy plac średniowiecznej Europy. Ma plan kwadratu o wymiarach 200 na 200 metrów, którego główny zarys wytyczono już podczas lokacji miasta w 1257 roku. Z jeszcze wcześniejszego okresu pochodzą kościoły Mariacki i św. Wojciecha. Pierwszy z nich, będący gotycką perłą architektury, to obowiązkowy punkt wycieczek turystów z całego świata. Katedra wyróżnia się swoją wielkością i znajdującymi się w niej zabytkami. Oprócz Ołtarza Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, czyli Ołtarza Mariackiego Wita Stwosza – patrona Hotelu – należą do nich także oryginalne późnośredniowieczne witraże, boczne ołtarze, liczne rzeźby i epitafia z herbami dawnych znamienitych mieszkańców miasta. Uwagę przyciągają również polichromie autorstwa mistrza Jana Matejki.

Między katedrą a kościołem św. Barbary znajduje się kameralny i urokliwy plac Mariacki, w średniowieczu pełniący funkcję cmentarza, ale i miejsca… kanałowych zabaw. Spod dłuta Wita Stwosza pochodzi ulokowana na zewnątrz kościoła kaplica Chrystusa w Ogrójcu, a na rogu rynku znajduje się piękna secesyjna kamieniczka. Do jej znanych mieszkańców należał między innymi Stanisław Wyspiański. Będąc na rynku, koniecznie należy na chwilę zatrzymać się przy innych zabytkowych kamienicach. Wyróżniają w szczególności Szara, Montelupich, Pod Jaszczurami, Bonerowska i Hetmańska. Z każdą z nich związane są fascynujące historie z dalszej i bliższej przeszłości.

Sukiennice w Krakowie Sukiennice w Krakowie

Centralną część Rynku Głównego zajmują okazałe Sukiennice. Niegdyś stanowiły one miejsce handlu, gdzie ustawione były kupieckie kramy. W okresie rozkwitu miasta w XVI stuleciu zabudowano je pięknym reprezentacyjnym gmachem zaprojektowanym i pysznie ozdobionym zgodnie z obowiązującą wówczas manierą renesansową, a trzy wieki później dodano elementy neogotyckie. Współcześnie na piętrze budynku mieści się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, w której podziwiać można kolekcje obrazów między innymi Siemiradzkiego, Matejki, Michałowskiego, Rodakowskiego, Grottgera, Gierymskiego, Chełmońskiego i Podkowińskiego, ze słynnym Szałem uniesień tego ostatniego na czele.

Pobyt w na krakowskim rynku to gratka nie tylko dla miłośników zwiedzania i historii. W jego okolicach znajduje się mnóstwo klimatycznych restauracji, kawiarni, klubów muzycznych i nocnych, z których część – jak słynna Piwnica pod Baranami czy klub Pod Jaszczurami – na trwałe zapisało się w życie kulturalne i artystyczne Krakowa i całej Polski.

W bezpośrednim sąsiedztwie Hotelu Wit Stwosz znajduje się inne popularne miejsce Krakowa – Planty. Ten założony na miejscu dawnych obwarowań w pierwszej połowie XIX wieku park miejski liczy ponad 20 hektarów powierzchni i 4 kilometry długości. Jest podzielony na osiem części (ogrodów) i otacza całą zabytkową część miasta. Jego walory doceniali w przeszłości liczni malarze, którzy z jego pejzażu czynili główne tematy swoich prac. Urokliwe o każdej porze Planty to bardzo dobre miejsce do odpoczynku po zwiedzaniu Rynku Głównego czy Wawelu.