hotel

Krakówmiasto zabytków i artystów

Kraków to miasto warte odwiedzenia o każdej porze – sezon turystyczny ze względu na obfitość rozmaitych atrakcji trwa tu cały rok. Planując wyjazd do dawnej stolicy Polski, warto zacząć od zapoznania się z kwestiami transportu i komunikacji, który jednak nie powinien sprawiać problemów. Do Krakowa można dostać się w łatwy sposób drogą powietrzną (docierając do położonego nieopodal miasta lotniska w Balicach lub nieco dalszego portu w Pyrzowicach) lub samochodem (od północy trasą warszawską E77 przez al. 29 Listopada, od południa drogą z Bielska, Chyżnego i Zakopanego przez ul. Zakopiańską lub autostradą A4). Dobrą opcją jest też przyjazd pociągiem lub autobusem, krakowski dworzec główny jest bowiem odpowiednio skomunikowany siecią połączeń ogólnopolskich i regionalnych. Kiedy już dotrze się do Krakowa, pozostaje tylko wybierać w całej masie atrakcji związanych z tym niezwykłym miastem.

Pobyt najlepiej oczywiście rozpocząć od zapoznania się z głównymi zabytkami: Starym Miastem i Wawelem. Szczególne miejsce wśród ulic starówki zajmuje ul. Floriańska, będąca częścią tak zwanej Drogi Królewskiej – niegdysiejszego traktu obejmującego również ulice Grodzką, Senacką i Kanoniczną, po którym w dawnych czasach podążały oficjalne poselstwa i pochody na Wawel. Przy ul. Floriańskiej mieszczą się reprezentacyjne kamienice, z których znakomita część – ze względu na mieszkające w nich niegdyś sławne postaci i działalność środowiska artystycznego – na trwałe wpisała się w tradycje miasta i jego życie kulturalne.

Po obowiązkowym spacerze po Starym Rynku i odwiedzeniu Kościoła Mariackiego i Sukiennic, warto swe kroki skierować ku miejscom, takim jak Collegium Maius (najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, a dziś siedziba Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego), i Muzeum Książąt Czartoryskich z fascynującym zbiorem arcydzieł sztuki malarskiej, a przez Bramę Floriańską przejść, by zobaczyć charakterystyczną budowlę Barbakanu, strzegącego od późnego średniowiecza północnych murów miejskich.

Collegium Maius w Krakowie Collegium Maius w Krakowie

Kilka godzin należy zarezerwować na pobyt na Wawelu – przez wieki siedzibie władców polskich. W skład wzgórza wawelskiego wchodzą Zamek Królewski, Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława oraz związana z popularną legendą Smocza Jama. Ze względu na bogactwo znajdujących się w nim zabytków, kompleks zamkowy najlepiej zwiedzać wraz z przewodnikiem, który opowie o bogatej historii tego tak ważnego dla polskiego dziedzictwa narodowego miejsca.

Kraków to jednak nie tylko zabytki. Miasto słynie z atmosfery sprzyjającej twórczości kulturalnej. To tutaj od czasów przełomu XIX i XX wieku kształtowało się artystyczne życie ziem polskich. Pamiątki po funkcjonowaniu dawnej bohemy odnaleźć można nadal w wielu klimatycznych kawiarniach i klubach, z których najpopularniejsze to kawiarnia Jama Michalika, Piwnica Baranami i klub Pod Jaszczurami. By w pełni chłonąć ofertę kulturalną miasta, można odwiedzić Kraków w sezonie letnim, gdy odbywa się wiele festiwali, wydarzeń i imprez cyklicznych, spośród których najbardziej znane to Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych czy Festiwal Kultury Żydowskiej. Ostatni z nich odbywa się w dzielnicy Kazimierz, niegdyś osobnym ośrodku miejskim zamieszkałym przez społeczność żydowską. To miejsce niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na wciąż żywe ślady po czasach harmonijnego współistnienia Polaków i Żydów. Dzielnica znana jest z dawnych synagog i uroczych knajpek. Jej atmosfera sprawia, że ostatnimi laty stała się modnym miejscem spotkań towarzyskich Krakowian i przyjezdnych.

Atrakcje Krakowa przedstawiać by można bardzo długo – to miejsce niewątpliwie warte odwiedzenia. Bez względu na to czy preferuje się aktywny, czy też bierny wypoczynek, każdy znajdzie tu coś dla siebie.