hotel

Lokalizacja i dojazd

Jednym z licznych atutów Hotelu Wit Stwosz w Krakowie jest jego świetna lokalizacja, dzięki której to miejsce jest tak popularne i chętnie wybierane przez przyjezdnych. Znajduje się on przy ulicy Mikołajskiej 28, w samym centrum miasta, nieopodal Starego Rynku, Kościoła Mariackiego i Sukiennic.

Do zabytków najwyższej klasy należy też sam budynek hotelu. Jego początki sięgają przełomu XIV i XV wieku, zaś stulecie później przeszedł on gruntowną przebudowę, uzyskując formę zbliżoną do obecnej. Do dziś oglądać można w nim zachowane z tego okresu detale – między innymi gotyckie portale przy hotelowym wejściu oraz w piwnicach budynku. Dzisiejszy wygląd zewnętrzny hotel zawdzięcza remontowi i rozbudowie z pierwszej połowy XIX wieku.

piękne widoki w Krakowie

Bogate dzieje kamienicy oraz położenie w historycznej części Krakowa sprawiają, że hotelowi goście mogą mieć poczucie przeniesienia się do czasów największej świetności miasta... Aby znaleźć się na Starym Rynku ze wszystkimi jego atrakcjami wystarczy bowiem poświęcić cztery minuty spaceru i przejść 300 metrów ulicą Mikołajską. Na oddalony o zaledwie kilometr Wawel również warto wybrać się pieszo – zajmuje to jedynie około 12 minut w średnio szybkim tempie. Z drugiej strony hotel niemal graniczy ze słynnymi Plantami – otaczającym starówkę parkiem miejskim będącym jedną z wizytówek Krakowa, miejscem przechadzek i spotkań, niegdyś inspiracją dla znanych artystów-malarzy. W bezpośrednim sąsiedztwie hotelu znajduje się także mnóstwo restauracji, barów, kawiarni i klubów. Półtora kilometra od Mikołajskiej znajduje się zamieszkana kiedyś przez Żydów urokliwa dzielnica Kazimierz, w podobnej odległości (ale w przeciwnym kierunku drogi) mieści się Muzeum Narodowe. Niewiele zajmuje też dojście do Collegium Maius, najstarszego budynku dawnej Akademii Krakowskiej, dziś Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ze względu na swoje położenie w samym centrum Krakowa Hotel Wit Stwosz jest bardzo dobrze skomunikowany z innymi częściami miasta, z dworcami kolejowym i autobusowym oraz z lotniskiem w Balicach. Dojazd z dworca Kraków Główny zajmuje taksówką około 10 minut, a komunikacją miejską od 10 do 15 minut. W przypadku dojazdu z portu lotniczego ma się natomiast do dyspozycji jadący około 40 minut autobus (linie 308, 252 lub nocna 902, z możliwością późniejszej przesiadki do tramwaju), zatrzymujący się w centrum miasta pociąg oraz taksówkę.